Foto: Polisens Förundersökningsmaterial

Styvsonen: Belkaid var en gåta

Det var ett mysterium hur terroristen Mohammed Belkaid under 3-4 år levde i Sverige och lyckades dölja sin hängivenhet för jihadism: - Om man inte kan märka något sådant här på en person som man känner, hur ska man då någonsin kunna märka det, säger styvsonen till Expressen.

Expressen har träffat Mohammed Belkaids styvson som bor i kommunen. Belkaid var gift med hans mamma som avled 2014, då hade Mohammed sedan tidigare valt att stänga av sin mobil och lämna Sverige. Han anslöt till Islamiska staten i Syrien i april 2014. Uppståndelsen hos den 27-årige styvsonen har varit stor som märsta.nu kunde berätta i fredags då vi fick en exklusiv intervju med honom. SÄPO har träffat honom för att försöka få en blick om vem Belkaid var och vilka han umgicks med.
– Han är en gåta. Det är svårt att förstå hur han lyckades hålla masken. Det är så obehagligt, han var med och bakade till middagar och var till och med barnvakt till våra barn, säger styvsonen enligt Expressen.

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.

Satsning på snabbare klottersanering

Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.

Tullverket sätter in sedelhund på Arlanda

Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.