Pierre Cengiz-Edstrand får stöd av sittande styrelse i (MP) SigtunaFoto: Insändarbild/Miljöpartiet

Styrelsen i (MP) backar upp Edstrand

Miljöpartiet i Sigtunas styrelse backar upp förre medlemmen Pierre Cengiz-Edstrand och kritiserar partistyrelsens uteslutning.

Förra veckan meddelade Pierre Cengiz-Edstrand att han hoppar av som medlem i (MP) men att han kvarstår som kf-ledamot och vice ordförande i Kommunstyrelsen. Dagarna därpå kom besked från partistyrelsen i (MP) om att Cengiz-Edstrand har uteslutits. Man riktade även kritik för Cengiz-Edstrands sätt att hantera lokalföreningen i Sigtuna.

I ett pressmeddelande från den styrelse som nu sitter i Sigtuna för (MP) får Cengiz-Edstrand stöd:
– Pierre Cengiz Edstrand har alltid agerat på uppdrag av styrelsen och har alltid haft vårt fulla förtroende.

Styrelsen är samtidigt kritiskt mot att partistyrelsen ägnar sig åt att utesluta och fördöma en ”omtyckt person” som redan valt att lämna partiet på grund av ”personlig kränkning ” och ”odemokratisk behandling”.
– Pierre har nu dessutom en överenskommelse med den styrande majoriteten i Sigtuna, ett faktum som partistyrelsen väljer att helt bortse ifrån, utan håller fast vid en partisk utredning som styrelsen gjort i egen regi. Partistyrelsen bygger bl. a. sitt beslut på ogrundade påståenden och osanningar delvis baserade på uttalanden från några lokala ”utbrytare” i Sigtuna.

Fotnot: (MP) i Stockholmsregionen som ligger bakom uteslutningsärendet har förra veckan sagt att man inte kommer ge fler kommentarer i fallet. märsta.nu har sökt Henrik Naglitch, medlem i (MP) Sigtuna och som varit drivande i frågan om en uteslutning av Cengiz-Edstrand, sedan förra veckan men utan resultat.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.

Förslag om rondell vid infarten till Til/Svalängen

Notiser Ett medborgarförslag om att anlägga en cirkulationsplats där Märstavägen ansluter till väg 263 kommer att behandlas i kommunstyrelsen. Förslaget anses dock besvarat eftersom kommunen inte har rådighet över väg 263, som är Trafikverkets ansvar.