En båtmotorFoto: Magnus Granhagen

Stulen båtmotor återfunnen med hjälp av GPS-tracker

Under natten drabbades en båtägare av en stöld av sin båtmotor. Lyckligtvis hade ägaren installerat en GPS-tracker på motorn, vilket ledde till att polisen kunde spåra dess position och återfå den stulna egendomen.

Polisen fick larmet från ägaren, som snabbt kunde tillhandahålla den exakta platsen där båtmotorn befann sig tack vare GPS-spårningen. En patrull skickades till den angivna platsen, vilket ledde dem till ett låst fordon där GPS-signalen sändes ifrån. Trots upprepade försök att kontakta fordonets ägare fick polisen inget svar, vilket ledde till beslutet att genomföra en husrannsakan.

I fordonet hittade polisen inte bara den stulna båtmotorn, utan även en annan båtmotor. En officiell anmälan om stöld har upprättats i ärendet.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.