Foto: Daniel Iskandar/Genrebild

Studieförbundens verksamhet minskar i Sigtuna

Studieförbunden i Sigtuna har minskat sin verksamhet under 2024, med färre studiecirklar, kulturprogram och deltagare.

Minskningen beror på nedskärningar i statsbidragen, som sänkts med 250 miljoner kronor, samt effekterna av pandemin, rapporterar Newsworthy

I Sigtuna minskade antalet studietimmar med sju procent jämfört med föregående år, medan antalet kulturprogram sjönk från 144 till 95. Antalet deltagare i studieförbundens verksamhet minskade med 22 procent, vilket innebär att en procent av kommunens invånare deltog under 2024 – lägre än rikssnittet på fyra procent.

Trots den generella nedgången ökade Bilda, Medborgarskolan och Studieförbundet Vuxenskolan sina studietimmar i kommunen. Samtidigt har Kulturens Bildningsverksamhet lagt ner sin verksamhet, och Folkuniversitetet arrangerade endast kulturprogram under året.

Det mest populära ämnet i Sigtuna var ”annan utbildning i religion” med 532 deltagare, följt av folklig dans med 169 deltagare.

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.