5:e juli kan strejken drabba Arlanda, detta sedan förhandlingarna strandat mellan Transport och Almega.
Transport har varslat om blockad och strejk på bland annat Arlanda. Efter begäran från medlarna har strejken skjutits upp till 5 juli klockan 19.00. Transport anser att arbetsgivarna är ovilliga att möta förslag om högre ingångslöner och utvecklat lönesystemet. – Både vi och arbetsgivarna är överens om att branschen har problem med att rekrytera och behålla personal. För att få fler till yrket och som också stannar måste vi höja ingångslönen och premiera erfarenhet och kompetens. Men det säger Almega blankt nej till, säger Tommy Wreeth, förbundsordförande i Transport.
Medlare har utsetts och det finns en förhoppning om att konflikten inte ska trappas upp och resultera i en strejk som drabbar Arlandas väktare. Almega är oerhört kritiska till Transports agerande. – I viljan att få mer än alla andra på svensk arbetsmarknad hotar Transport inte bara människors semestrar. Deras strejkplaner hotar även samhällsviktig elproduktion. Att de dessutom tar skalskyddet på ett kärnkraftverk med en klackspark är ju helt huvudlöst, säger Richard Orgård, förbundsdirektör på Almega Säkerhetsföretagen
Fotnot: I en tidigare version uppgav märsta.nu att strejken drabbar Arlanda 3 juli, det var fel, strejken startar 5 juli klockan 19.00
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.
Nyheter Inför julhelgen väntas trafiken öka kraftigt. På E4 förbi Märsta och Rosersberg finns risk för köbildning när många reser till och från Stockholm.
Politik E4 vid Arlanda pekas ut som en av de viktigaste infrastruktursatsningarna i Stockholm-Mälarregionen när Mälardalsrådet nu svarar regeringen inför beslut om den nationella infrastrukturplanen för åren 2026–2037.
Nyheter Antalet dödsfall i trafiken under julhelgerna har minskat kraftigt de senaste 20 åren. Inför årets julhelg har försäkringsbolaget If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna. I Sigtuna kommun sticker E4 ut.
Nyheter En misstänkt plundring har upptäckts vid ett vikingatida område nära Fornsigtuna. En anmälan är på väg till länsstyrelsen i Stockholm. Fyndet är det tredje kända fallet på kort tid i Mälardalen.
Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.
Nyheter Arbetslösheten bland utlandsfödda i Sigtuna kommun sjönk i november till den lägsta nivån sedan 2019. Samtidigt ökade den totala arbetslösheten något jämfört med samma period i fjol.
Nyheter Antalet serveringstillstånd i Sigtuna kommun har minskat det senaste året. Jämfört med många andra kommuner har Sigtuna också relativt få krogar sett till befolkningen.