Pilotstrejken som lamslagit trafiken på Arlanda är över sedan parterna enats enligt ett pressmeddelande från Transportföretagen.
SAS och Svensk Pilotförening har enats om en löneökning på 2,2 procent, därmed är strejken över efter en fyra dagar lång strejk. – Vi är nöjda med att ha kommit överens om ett avtal på märkets 2,2 procent. Däremot tycker vi att det är tråkigt att vi behövt genomleva en kostsam och onödig strejk, säger Mattias Dahl, vd Svenska Flygbranschen och Transportföretagen.
Flygtrafiken kommer successivt att återgå till det normala. Swedavia har uppmanat resenärer att under dagen ha koll på SAS hemsida för aktuell information.
Nyheter På lördag arrangeras ett rullande luciatåg där kommunens arbetsmaskiner smyckas med ljus och juldekorationer. Färden går genom Rosersberg, Märsta, Valsta och Sigtuna under eftermiddagen och kvällen.