Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Strejk kan verkställas på måndag

På måndagen finns risk för strejk om förhandlingarna mellan fackförbundet och arbetsgivare inte resulterar i något konstruktivt.

SEKO varslade om strejk förra veckan men sköt upp varslet till måndag, nu kommer strejken troligtvis att verkställas på måndagen. Det innebär risk för stora störningar i all pendeltågstrafik i hela länet.
– Nu fortsätter förhandlingarna med vår motpart, och med medlarna tillgängliga i processen. Nu fortsätter intensiva förhandlingarna med målet att nå en bra uppgörelse för förbundets medlemmar. Varselts omfattning är oförändrat, det är endast datumen för ikraftträdande som är förändrade. Medlemmar som har frågor ska vända sig till sin lokala fackliga företrädare, skriver SEKO i ett pressmeddelande.

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.