Ny seger för SIFFoto: Sigtuna IF/Instagram

Strauss femmålsskytt när SIF utklassade Rådmansö

Sigtuna IF tog ny seger i Division 6 och leder nu serien före Danmark.

Sigtuna rusar mot Division 5 för första gången på över 15 år. På söndagen kom 9-0 mot Rådmansö. Philip Strauss svarade för hela fem mål och leder skytteligan med 11 mål på sex matcher. Redan efter 29 minuter ledde SIF med 5-0 efter fyra mål av Strauss. i andra kom fyra nya mål men dessvärre också en utvisning när Victor Blomgren visades ut. Blomgren är nu avstängd när SIF möter Danmark i en seriefinal på söndag.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.