Alexandra Schaerlund kritar på kontrakt med Skånela.Foto: Skånela IF/Sandra Åström
Stortalangen väljer Skånela
Skånela fortsätter knyta till sig talanger och nu har Alexandra Schaerlund kritat på ett kontrakt med märstaklubben: - Vi är väldigt nöjda att Alexandra valt att ta klivet över till oss till kommande säsong. Vi har haft ögonen på henne under ett par år och det är en spelare som kommer tillföra mycket i vårt spel, säger tränare Fredrik "Chippen" Söderberg till Skånelas hemsida.
Schaerlund är född 1999 och spelat i Rosersbergs IK, de senaste åren har hon dominerat i både ungdoms- och seniorsammanhang. Nu väljer hon att fortsätta karriären i Skånela. Bara för några år sedan utvecklade Skånela Kristin Thorleifsdottir som också kom från Rosersberg till en elitspelare, även Gracia Zomi Axelsson har börjat i RIK för att sedan gå vidare till Skånela.
Tränaren Fredrik ”Chippen” Söderberg säger till Skånelas hemsida att man haft ögonen å inne under ett par år och att det är en spelare som kommer att tillföra mycket. Skånela kvalade sig kvar i Allsvenskan efter att förra året ha kvalat till Elitserien. – Med Alexandra får vi en större bredd och mer skytte på 9 meter inför kommande säsong. Vi har tidigare gjort klart inför nästa säsong med att flytta upp två duktiga och lovande skyttar från U-laget, Alva Näsbrandt och Ines Odén. Tre nya skyttar gör att vi blir mer svårlästa att möta samt att vi inte blir lika känsliga för skador, uppger Hasse Jusslin, damansvarig i Skånela IF.
notiser Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.