Alexandra Schaerlund kritar på kontrakt med Skånela.Foto: Skånela IF/Sandra Åström

Stortalangen väljer Skånela

Skånela fortsätter knyta till sig talanger och nu har Alexandra Schaerlund kritat på ett kontrakt med märstaklubben: - Vi är väldigt nöjda att Alexandra valt att ta klivet över till oss till kommande säsong. Vi har haft ögonen på henne under ett par år och det är en spelare som kommer tillföra mycket i vårt spel, säger tränare Fredrik "Chippen" Söderberg till Skånelas hemsida.

Schaerlund är född 1999 och spelat i Rosersbergs IK, de senaste åren har hon dominerat i både ungdoms- och seniorsammanhang. Nu väljer hon att fortsätta karriären i Skånela. Bara för några år sedan utvecklade Skånela Kristin Thorleifsdottir som också kom från Rosersberg till en elitspelare, även Gracia Zomi Axelsson har börjat i RIK för att sedan gå vidare till Skånela.

Tränaren Fredrik ”Chippen” Söderberg säger till Skånelas hemsida att man haft ögonen å inne under ett par år och att det är en spelare som kommer att tillföra mycket. Skånela kvalade sig kvar i Allsvenskan efter att förra året ha kvalat till Elitserien.
– Med Alexandra får vi en större bredd och mer skytte på 9 meter inför kommande säsong. Vi har tidigare gjort klart inför nästa säsong med att flytta upp två duktiga och lovande skyttar från U-laget, Alva Näsbrandt och Ines Odén. Tre nya skyttar gör att vi blir mer svårlästa att möta samt att vi inte blir lika känsliga för skador, uppger Hasse Jusslin, damansvarig i Skånela IF.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.