Jakob Ekerot, franschisetagare i Märsta/Sigtuna, kommenterar den lokala bostadsmarknadenFoto: Pressbild/Fastighetsbyrån

Stort utbud på bostadsmarknaden

Utbudet på bostadsmarknaden i kommunen är större och enligt mäklaren Jakob Ekerot är det köparens marknad med fler objekt att se innan man slår till.

Fastighetsbyråns mäklare i landet har tyckt till om bostadsmarknaden. Överlag anses det råda köparens marknad även om fördelen gentemot säljarna minskat. Jakob Ekerot, franchisetagare i Märsta/Sigtuna, berättar att utbudet på Hemmet är rekordstort och att köpare ofta vill titta på fler objekt innan man slår till. Det är fler spekulanter på visningarna än tidigare enligt Ekerot, det kan leda till en marknad där det finns intresse men längre tid för avslut tror han.
– Vi ser dock positivt på marknadsutvecklingen i Sigtuna kommun, kommenterar han.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.