Stort underskott för Bristaverket i handel med utsläppsrätter

Bristaverket i Sigtuna redovisar ett betydande underskott i utsläppsrättshandeln för 2024. Anläggningens utsläpp överskred den fria tilldelningen med ett värde motsvarande cirka 45 miljoner kronor.

Bristaverket i Sigtuna kommun tillhör de anläggningar i Stockholms län som inte klarade sig inom ramen för den fria tilldelningen av utsläppsrätter under 2024, rapporterar Newsworthy. Enligt preliminära siffror från Naturvårdsverket tilldelades anläggningen utsläppsrätter motsvarande cirka 38 000 ton växthusgaser, men släppte ut omkring 101 000 ton.

Underskottet innebär att verksamheten behövde köpa utsläppsrätter motsvarande ett värde på cirka 4,1 miljoner euro, eller omkring 45 miljoner kronor, baserat på ett genomsnittligt marknadspris på 66 euro per ton koldioxidekvivalenter.

Priset på utsläppsrätter sjönk under 2024 jämfört med föregående år, från ett snitt på 83 euro till 66 euro per ton. Priserna har varierat mellan cirka 50 och 80 euro under året. Enligt Naturvårdsverket är det sannolikt att den lägre efterfrågan från industrin samt ökad auktionering inom EU bidragit till prisnedgången.

Samtidigt minskar tilldelningen av utsläppsrätter i systemet successivt. Från och med 2024 sänks tillförseln av nya utsläppsrätter i EU:s handelssystem i snabbare takt, från 2,2 till 4,3 procent per år.

Totalt sett redovisade anläggningar i Stockholms län ett överskott av utsläppsrätter till ett värde av 17,8 miljoner euro under året. Bristaverket är dock ett av undantagen, tillsammans med bland annat Högdalenanläggningen i södra Stockholm som hade det största underskottet i länet.

Arlanda prisas för Årets kommersiella yta

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport har utsetts till vinnare i kategorin ”Årets kommersiella yta < 25 000 m²” vid NCSC Awards, en tävling som arrangeras av branschorganisationen Nordic Commercial Spaces & Communities (NCSC).

Vy lanserar elbusslinje till Arlanda

Näringsliv Vy Flygbussarna blir först i Sverige med att starta en kommersiell elbusslinje mellan Cityterminalen i Stockholm och Arlanda flygplats – helt utan offentligt stöd. Satsningen inleds i maj 2025 som ett sommarprojekt och kan på sikt bli en del av företagets ordinarie trafik.

Benjamin Ingrosso nytt ansikte i Wall of Fame

Näringsliv Artisten och låtskrivaren Benjamin Ingrosso har tagit plats i porträttgalleriet Welcome to my hometown i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport. Under onsdagen avtäcktes hans porträtt vid en ceremoni där både flygplatsledning, media och resenärer deltog.

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening