Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Polis utreder mordförsök efter bråk

Polis har under fredagen haft en stor polisinsats i Valsta med anledning av ett misstänkt bråk.

Polis och ambulans samt både polis och ambulanshelikopter finns i Valsta. Enligt polisen har man fått larm om misshandel men när man anländer finns varken misstänkta eller målsägande kvar. Enligt uppgift till märsta.nu har man lokaliserat någon form av händelse till ett trapphus i Valsta, Polisens hundenhet har varit i delar av Valsta och sökt efter gärningspersoner eller eventuella tillhyggen.

Under fredagskvällen meddelar Polisen att en person hittades med sårskada, denne är en pojke i övre tonåren som inte är myndig. Ett flertal personer har bråkat i Valsta Centrum enligt uppgifter till polisen. Pojken är inte allvarligt skadad, dock upprättades en anmälan om mordförsök.

Uppdaterad 21,50

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.