Rosersbergs IK åkte på en ny storförlust i Division 4.
Det går tungt för RIK som förra året var topplag i fyran. Denna gång var det Fanna som gjorde processen kort med RIK. I paus var det 2-0 till Fanna på Råbergsvallen. I andra ökade man på med tre mål till 5-0 innan David Jernsten reducerade för RIK i 74:e minuten. Dock blev det inga fler mål för hemmalaget, istället var det Fanna som ökade på till 6-1.
Handboll Det var en spännande och dramatisk match mellan Skånela IF och IFK Ystad som ägde rum i Vikingahallen inför 200 ivriga åskådare. Matchen slutade med en knapp seger för hemmalaget Skånela, som vann med 27-26.
Fotboll Märsta IK stod starka i mötet mot IK Frej och säkrade segern med 1-0 efter en dramatisk match. Det avgörande målet kom i den 93:e minuten när Nasir Abdi Osman tog saken i egna händer och prickade in bollen i nätet.
Handboll Efter att ha avslutat sitt cupäventyr har Skånela nu vänt blicken mot den kommande seriepremiären. Cupäventyret tog slut efter två matcher. Men laget har nu torkat sina sår och ser fram emot söndagens seriepremiär med förväntan.
Motor Under helgen som gick var det full fart och spänning på Arlanda MC när de årliga motocross-KM-tävlingarna avgjordes. Arlanda MC, en förening med långa rötter vid Arlandabanan strax norr om Märsta och Arlanda flygplats, var värd för detta pulserande evenemang som lockade allt från nybörjare till elitåkare.
Sport Vecka 37 markerar den årliga parasportveckan i hela Sverige, och Sigtuna kommun har inte varit sämre. Under tisdagen, 12 september, har kommunen firat denna viktiga vecka genom att arrangera en minnesvärd parasportdag som syftar till att främja inkludering och möjligheter inom parasporten.
golf Under perioden 12-15 september blir Arlandastad Golf återigen epicentret för en av Sveriges största internationella golfhändelser - DP World Tour Qualifying School.
kampsport I en imponerande uppvisning av skicklighet och uthållighet tog Olivia Ghazal Jansson hem segern i årets Arvika Judo Cup. Den unga judo-utövaren imponerade publiken när hon besegrade sina motståndare med självsäkerhet och beslutsamhet.
kampsport Kadett-VM i taekwondo hölls i Sarajevo mellan den 28:e och 31:a augusti. Landslaget bestod av 10 atleter i åldern 12-14 år, som hade kvalificerat sig till detta stora evenemang med över 600 deltagare från hela världen. Kim Taekwondo hade två deltagare med i landslaget.
Handboll På fredag den 1 september kommer det att vara en spännande handbollsmatch i Vikingahallen. Skånelas herrlag kommer att möta Handbollsliga-laget Hammarby IF HF i den sista gruppspelsmatchen och samtidigt gruppfinalen i grupp 4 av ATG Svenska Cupen. Matchen börjar klockan 19:00.