Foto: MMS-Bild
Foto: MMS-Bild
Foto: MMS-Bild
Foto: MMS-Bild

Utsläpp av farligt ämne på Arlanda

Ett stort pådrag arbetade med ett utsläpp på Cargo City i Arlanda: - Det är ett utsläpp av ett ämne som skulle kunna vara farligt, säger Åsa Wallentin vid Polisens ledningscentral.

Brandkår, polis och ambulans är larmade till Cargo city med anledning av ett läckage. Enligt SOS-Alarm är det läckage av en kemikalie. Polisen meddelar att räddningstjänst ska undersöka ämnet och att det är ett område avspärrat tillsvidare.

Klockan 14.30 meddelas att insatsen är avslutad. Brandkår har sanerat efter ännet som hamnade i lokalerna efter att ett emballage gått sönder. Ingen person har skadats i samband med detta.

Artikeln uppdateras…

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening