Stort intresse för musikfestival i Sigtuna
Sigtuna summer squeeze närmar sig med artister som Bo Sundström, Viktoria Tolstoy, Dotter och Mikael Rickfors.
Ideén till festivalen som äger rum på flera platser i Sigtuna med coronaanpassade spelningar för max 50 personer föddes egentligen 2019. Föreningen Sigtuna Event är arrangör:
– Målet med Sigtuna Summer Squeeze har varit att skapa ett spännande och omväxlande program som både bjuder på berömda artister och lokala musiker. Vi är jättestolta över att kunna presentera folkkära artister som Mikael Rickfors, Bo Sundström, Viktoria Tolstoy och högaktuella Dotter som slog igenom i samband med Melodifestivalen 2020, säger Andreas Olsen, ordförande Sigtuna Event.
Destination Sigtuna menar att det är ett bra arrangemang i dessa tider då turismnäringen gått på sparlåga. I Sigtuna Squeeze har man även engagerat de lokala företagen och hotell:
– Kulturen har en viktig roll i vår destination och Sigtuna Event har gjort ett fantastiskt jobb med att locka hit så stora och välkända artister. Genom att samverka med våra lokala hotell har de lyckats coronaanpassa festivalen så att den går att genomföra trots rådande restriktioner. Det anpassade formatet med max 50 personer per konsert skapar en intim och unik upplevelse mellan publiken och artisterna som man sällan får chans att uppleva, säger Anna Lakmaker, vd Destination Sigtuna.
Fyra hotell och S:t Pers kyrkoruin är engagerade. Totalt är det elva musikanter, bland annat sigtunabröderna Samuel och Gabriel Lundh.