Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Stort bråk på Stationsgatan

Efter ett bråk på Stationsgatan i natt upprättades flera anmälningar om misshandel: - Alla är misstänkta och målsägande verkar det som, säger Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.

Polis larmades till bråket på Stationsgatan vid 1.20-tiden i natt. Det var skrik och tjafs enligt Polisen. En person blödde näsblod och fick åka med ambulans till sjukhus.
– Det är ett rörigt ärende, samtliga verkar ha varit påverkade, uppger Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.

Exakt hur många som var inblandade är oklart men fyra personer har identifierats och vill medverka i polisanmälningarna.
– De anmäler varandra helt enkelt, säger Eva Nilsson.

Få strömavbrott i Sigtuna – stora skillnader i landet

Nyheter Strömavbrott är ovanliga i Sverige, men de kan skapa stora problem när de inträffar. Statistik från Energimarknadsinspektionen för 2023 visar att hushållen i Sverige i snitt drabbades av 1,4 strömavbrott under året, med totalt 88 minuter utan ström per hushåll.

mordet på 28-åriga kvinnan

Chefsåklagare: Ville döda någon

Blåljus Polisen löste mordet på kvinnan i Valsta på under 20 timmar. Det visade sig att mannen bestämt sig för att döda någon och med gripandet även kan ha stoppat honom för att mörda fler.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening