Del av beslaget i majFoto: Tullverket

Stort beslag av amfetaminolja på Arlanda

I maj gjorde Tullverket ett stort beslag av amfetaminolja på Arlanda vilket tyder på att det finns en betydande inhemsk produktion av amfetamin.

Under det första halvåret i år har beslagen av amfetaminolja i Sverige ökat dramatiskt, med totalt 75 liter jämfört med endast 0,3 liter samma period förra året. Amfetaminolja är en råvara som används vid tillverkningen av amfetamin, där en liter olja kan producera flera kilo färdigt amfetamin.

”Att vi stoppat så mycket amfetaminolja tyder på att det finns inhemsk tillverkning av amfetamin i Sverige,” säger Bodil Taylor.

I maj beslagtogs nästan fem liter amfetaminolja på Arlanda. Enligt Tullverket kan denna mängd olja användas för att tillverka flera kilo amfetamin. Den kraftiga ökningen av beslag tyder på en betydande ökning av inhemsk produktion av drogen.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.