Nästa år är Sverige ordförandeland i EU vilket innebär tolv ministermöten på Scandinavian XPO.
Sverige är ordförandeland i EU första halvåret nästa år och kommer att hålla 150 möten på olika politiska nivåer under året. Tolv av dessa möten är ministermöten som ska hållas på Arlandastad XPO. I samband med sådana möten kommer det att krävas stora polisresurser, mellan 1000-1500 poliser rapporterar Sveriges Radio.
Utöver de tolv mötena som är ministermöten så uppges Regeringen på sin hemsida att det blir ett stort antal möten i XPO. Närheten till Arlanda är en viktig orsak till att man kan ha möten på XPO samt att lokalerna går att anpassa utifrån olika behov. Det blir också mindre inverkan på trafik då transportsträckan mellan Arlanda och XPO är några kilometer.
Det första mötet hålls 25-27 januari och är ett möte för justitie, inrikes och migrationsministrar. Det sista mötet hålls 22 juni. Det kommer att vara mellan 2-4 möten per månad i XPO.
Politik Marie Axelsson toppar Socialdemokraterna lista till kommunfullmäktige i Sigtuna inför valet 2026. Beslutet fattades vid partiets årsmöte som hölls i Sätunaskolan.
Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.