Foto: MMS-Bild

Största brandrisken någonsin i helgen

En omfattande brand rasade under fredagen i kommunen och nu varnar MSB, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, för att helgen innebär den största brandrisken någonsin i Stockholmsområdet.

Branden ute vid Arlanda på fredagen var omfattande och spred sig snabbt innan brandkår fick kontroll på den framåt kvällen. Nu varnar MSB för att det är risk för nya bränder i Stockholmsområdet eftersom brandrisken aldrig varit så här hög någonsin rapporterar P4 Stockholm:
– Vi har under en lång tid haft väldigt höga brandriskvärden i landet och inför helgen ser vi en fortsatt ökning till helt exceptionella nivåer i södra delen av landet, säger David Sundström, talesperson på MSB till P4 Stockholm.

En viktig orsak till att brandrisken är stor är att det även väntas starka vindar. Allmänheten ska fortsätta respektera eldningsförbudet som råder, man ska tänka på att inte slänga fimpar hur som helst eller att man inte parkerar varma bilar i högt gräs.

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.