Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Störst problem med uteblivna besök hos vårdcentralerna

märsta.nu rapporterade nyligen veckan om att det ska införas avgifter för uteblivna besök inom vården, problemet är som störst hos vårdcentraler med patienter som inte dyker upp.

Det ska kosta 400 kronor att missa en tid i vården, något som märsta.nu rapporterade om nyligen. Vårdcentralerna är de värst drabbade av patienter som inte dyker upp till sina bokade tider rapporterar SVT Stockholm. Över 100 000 besök ställdes in i på vårdcentralerna på grund av patienter som inte kom. Totalt var det dock 5,7 miljoner som besökte primärvärden. Under tisdagen kommer Hälso- och sjukvårdsnämnden att fatta beslut i frågan.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.