Storseger för MIK – Nära säkrat kontrakt
Märsta IK besegrade nästjumbon IFK Västerås och tog ett stort skutt i tabellen samt säkrade med stor sannolikhet kontraktet i trean.
tips@marsta.nu
Märsta IK besegrade nästjumbon IFK Västerås och tog ett stort skutt i tabellen samt säkrade med stor sannolikhet kontraktet i trean.
Fotboll Shahrdad Sherbabaki som är målvakt i Märsta IK utvisas efter elva år i Sverige.
Ishockey Wingsfostrade William Karlsson kommer till VM och spelar troligtvis gruppfinal mot Kanada på tisdag.
Fotboll Märsta IK är en av de föreningar som valts ut att delta i ett forskningsprojekt som genomförs under fotbollssäsongen 2025.
kampsport Olivia Ghazal Jansson från Märsta tog brons i NM den gångna helgen.
Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.
Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.
kampsport Kim Taekwondos elitlag var i helgen i Kristianstad för att delta i den internationella världsrankingtävlingen Swedish Open G1, samtidigt som klubbens nästa generation tävlade i Dupnitsa Open i Bulgarien.
Fotboll Strömsberg vann på Midgårdsvallen med 1-0 under söndagen vilket innebär att Märsta IK bara har en seger på fem matcher denna säsong.
Innebandy Rosersberg Arlanda IBK:s herrjuniorer stod för en stark prestation i årets junior-SM i Växjö den 19–21 april.
Sport Kanotklubben Mälarpiraterna får internationell uppmärksamhet på självaste Internationella Kanotförbundets hemsida.
Fotboll Spelare och föräldrar från Sigtuna Märsta Uniteds flicklag genomförde under tisdagsmorgonen en stor städinsats i Rosersbergs industriområde.
Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.
Innebandy Sigtuna IF IBK:s herrlag är klara för spel i division 4 nästa säsong efter en imponerande säsong i "Stockholm Herrar division 5 Norra".
Fotboll Märsta IK fick en smakstart på säsongen i division 4 när laget besegrade Heby med 1–0 hemma på Midgårdsvallen på söndagen. Segermålet kom strax före pausvilan, i den 44:e minuten, då Musa Rachow Yacob satte dit matchens enda mål.
Fotboll Märsta IK gör en omstart i Division 4 efter flera år i de regionala serierina. Premiären är på söndag mot Heby hemma i Märsta.
kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.
kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.
Innebandy Jakob Jansson och Joel Lundell från RA19 är med i U19 VM som spelas i Zurich i månadsskiftet.
Friidrott Ludvig Fredman från IFK Märsta har utsetts till en av Årets Unga Ledare 2024 av Svensk Friidrott.
Fotboll I samband med fullmäktige på torsdagen frågade oppositionsrådet Marie Axelsson om fotbollstältets som lovats av kommunledningen.
kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Champion Open i Jönköping, där både elit och nybörjare tävlade.
Handboll Skånela förlorade säsongens sista match i damallsvenskan mot Karlskrona med 22–32.
Innebandy RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.