På grund av ett växelfel i Helenelund så är det större störningar i pendeltågstrafiken.
Sedan tidigare är det störningar i pendeltågstrafiken på grund av personalbrist hos MTR. Men i morse sprack en växel vilket förvärrar situationen ytterligare. Pendeltåg till och från Märsta/Arlanda påverkas och tågen stannar inte i Helenelund, Häggvik, Norrviken, Rotebro eller Sollentuna. Även Mälartågs tog mellan Stockholm-Uppsala berörs. Felet ska vara åtgärdat till klockan 6 i morse.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.