Foto: Genrebild

Större gösar i Mälaren

Fler och större gösar fisks upp från Mälaren: - Alla fiskevårdande åtgärder med små medel ger ju reslutat. Det här var ett liten åtgärd som gett enormt gensvar, säger yrkesfiskaren Per Vidlund till SVT.

Effekten om att minimimåttet på gösar höjdes upp fem centimeter har lett till att fler och större gösar nu kan kan fiskas i Mälaren. I och med höjningen så hinner fler gösar föröka sig rapporterar SVT. Det är ännu inte dubbelt upp av antalet större fiskar men på god väg enligt yrkesfiskaren Per Vidlund.

Länsstyrelserna runt om Mälaren har även sett de positiva effekterna och det rapporteras in om större fiskar bland sport- och yrkesfiskarna. 2012 gjorde höjningen av minimimåttet, oro fanns för vad det kunde göra med gifthalten i fisken. Men den farhågan besannades aldrig:
– Det handlar mycket om att minska ner de tillåtna nätmängder så att man inte, ifall det skulle gå dåligt, ökar sin ansträning och ta upp jättemycket gös ur ett bestånd, säger länsfiskekonsulent Jimmy Blom till SVT.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening