Foto: Daniel Iskander
Foto: Daniel Iskander
Foto: Daniel Iskander
Nye tränaren Björn LidströmFoto: Daniel Iskander
Seger!Foto: Daniel Iskander/arkiv

Storpublik såg Wings vinna

Nya Wings lockade 362 åskådare till Pinbackshallen för Norrortsderbyt och de flesta gick inte hem besvikna då Wings vann med 3-2: - Jättekul första start på serien, det känns jätteskönt, sa tränaren Björn Lidström efter matchen.

Det tog ett tag innan de 263 åskådarna i Pinbackshallen fick jubla i Norrortsderbyt mot Sollentuna. Men med bara 2.14 kvar av andra kom Simon Nilssons 1-0 för Wings. Andra bjöd på en målexplosion då Gustav Warneman kvitterade i numerärt underläge, glädjen blev kortvarig för gästerna då Wings tog ledningen igen i PP och 29 sekunder senare satte 3-1. Wings hade chans att döda matchen i slutet men på nytt är det Sollentuna som i numerärt underläge reducerar. Sista tre minuterna blev dock odramatiska, Sollentuna hade inget mer att komma med framför Alexander Jirhage.
– Vi är noggranna med spelet rakt igenom, vi spelar vårt spel nästan hela matchen, vi slarvar lite grann och bjuder in dem men fram för allt är det noggrannheten som avgör, konstaterade tränaren Björn Lidström.

Åskådarsiffran för Wings är den bästa på flera år i Pinbackshallen. Ett Wings med mycket eget och en lokalt förankrad och driven styrelse har nu fått en bra start på säsongen, nästa hemmamatch är mot Hudiksvall söndag 25:e september, dessförinnan möter man topptippade Haninge borta. Det blir ett bra test på vart Wings står.

Målen
Nilsson, Wahlkvist, Lööw

Målvakt: Jirhage, 25 räddningar

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.