Spelare från båda lagen efter matchenFoto: Insändarbild
Storpublik såg Division 7-derby
200 personer samlades på Midgårdsvallen för att se derbyt mellan Märsta Syrianska-FC Arlanda2.
Det bjöds på en spännande och tuff match mellan Märsta Syrianska och FC Arlanda2. Arlanda hade två spelare från Division 4-truppen med i Miguel Cordova och Eddie Olsthoorn. Cordova inledde även målskyttet med en frispark i mål efter tio minuter. Den glädjen blev kortvarig då Paul Noah kvitterade direkt efter, Arlanda kostade sen på sig att missa en straff i 20:e minuten, istället var det Märsta Syrianska som förvaltade en straff på bästa sätt i 27:e minuten genom Paul Noah. 2-1 stod sig i paus.
I andra vände Arlanda på steken efter mål av Arenas och Saikou Gassama. Det blev en intensiv kvitteringsjakt för Märsta Syrianska och flera utdelade varningar till båda lagen innan matchen var till ända. I 86:e avgjorde Xavier Espinoza Contreras matchen och kort därpå följde Saikou Gassama upp med sitt andra mål i matchen. Han kostade dessutom på sig att ta en andra varning och fick syna det röda kortet på övertid.
Totalt i matchen delade domaren ut nio varningar och ett rött kort. Arlanda2 övertar nu ledningen i tabellen med en poäng när serien går till sommaruppehåll.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.