Foto: Pressbild/SL

Störningar i tågtrafiken mellan Märsta-Stockholm

På grund av en nedriven kontaktledning har tågtrafiken i båda riktningar mellan Stockholm-Märsta drabbats av förseningar. Först i natt kommer felet att åtgärdas.

Sedan i förmiddags råder oregelbunden trafiken på pendeltåg i båda riktningar mellan Stockholm-Märsta. Reparatörer har kallats ut rapporterar SVT Stockholm men det kan dröja ända fram till 16-tiden tills problemet är löst. Kontaktledningen revs ner under morgontrafiken och just nu kan man bara trafikera två av fyra spår förbi Rotebro.

Nu meddelas det att Trafikverket kommer att åtgärda felet i natt, det innebär inställda avgångar och förseningar resten av dagen enligt tidningen Mitt i. En påkörd fågel orsakade den nedrivna ledningen under morgonen, till klockan 6 i morgon bitti ska det vara åtgärdat. SL hoppas få igång ett tredje spår för att få fler tåg att gå mellan Märsta-Stockholm.

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening