Störningar i pendeltågstrafiken – påverkar resor till och från Märsta

Tågtrafiken till och från Märsta påverkas under måndagen av kraftiga förseningar och inställda avgångar. Orsaken är ett omfattande signalfel mellan Solna/Sundbyberg och Stockholm City, enligt information från SL.

Samtliga pendeltågslinjer berörs av störningarna, vilket innebär att trafiken är oregelbunden och att tåg kan ställas in eller hoppa över stationer med kort varsel. Resenärer uppmanas att vara extra uppmärksamma på plattformsskyltar och utrop ombord på tågen.

Störningarna påverkar särskilt stationerna Solna, Stockholm Odenplan, Stockholm City och Sundbyberg, men får följdeffekter för resenärer längs hela linjen, inklusive Märsta.

Enligt SL:s information är det för närvarande inte säkert att alla inställda avgångar visas i reseplaneraren. Aktuell trafikinformation finns att hitta på trafikverket.se.

För att underlätta för resenärerna har SL infört biljettsamverkan med SJ regionaltåg och Mälartåg. Det innebär att SL:s biljetter gäller även på dessa tåg på sträckorna:

  • Uppsala–Stockholm City
  • Märsta–Stockholm City
  • Bålsta–Stockholm City

Det är ännu oklart när felet kan vara åtgärdat.

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.