Störningar i pendeltågstrafiken – påverkar resor till och från Märsta

Tågtrafiken till och från Märsta påverkas under måndagen av kraftiga förseningar och inställda avgångar. Orsaken är ett omfattande signalfel mellan Solna/Sundbyberg och Stockholm City, enligt information från SL.

Samtliga pendeltågslinjer berörs av störningarna, vilket innebär att trafiken är oregelbunden och att tåg kan ställas in eller hoppa över stationer med kort varsel. Resenärer uppmanas att vara extra uppmärksamma på plattformsskyltar och utrop ombord på tågen.

Störningarna påverkar särskilt stationerna Solna, Stockholm Odenplan, Stockholm City och Sundbyberg, men får följdeffekter för resenärer längs hela linjen, inklusive Märsta.

Enligt SL:s information är det för närvarande inte säkert att alla inställda avgångar visas i reseplaneraren. Aktuell trafikinformation finns att hitta på trafikverket.se.

För att underlätta för resenärerna har SL infört biljettsamverkan med SJ regionaltåg och Mälartåg. Det innebär att SL:s biljetter gäller även på dessa tåg på sträckorna:

  • Uppsala–Stockholm City
  • Märsta–Stockholm City
  • Bålsta–Stockholm City

Det är ännu oklart när felet kan vara åtgärdat.

Mord i Sigtunafjärden

50-åringen häktad för mordet

Notiser En 50-årig man har häktats misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015, uppger Attunda tingsrätt.

Mordet i Sigtunafjärden

Man begärd häktad för mord

Notiser Åklagare har beslutat om att lämna in en häktningsframställan mot den man som greps för 10 år sedan misstänkt för mord på en kvinna.

Inga hinder för ledning mellan Odensala-Väsby-Sollentuna

Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.