Foto: Daniel Iskander

Stormen fördröjer sophämtningen

Stormen ställer även till det för sophämtningen under onsdagen: - Det är mycket omkullblåsta kärl, säger Maria Vikström Nordmark, avfallsstrateg på Sigtuna Vatten och Renhållning.

Sophämtningen blir fördröjd under onsdagen på grund av stormen, det rapporteras in till Sigtuna Vatten och Renhållning om nedblåsta träd som ställer till det för bilarna samt kärl som måste ställas upp och tömmas, hanteringen tar längre tid än vanligt, dessutom är en bil borta pga sjukdom hos förare
– Vi reser upp och tömmer så gott vi kan och hinner nu på morgonen/förmiddagen/dagen – så hoppas vi även att de boende som är hemma, tar sig ut och reser/letar upp sina kärl under förmiddagen, uppger Maria Vikström Nordmark på Sigtuna Vatten och Renhållning.

Om inte tömningen skulle hinnas med under dagen och det är fullt i ett kärl så kan man spara avfall i en sopsäck och ställa bredvid, den kommer i så fall att tas med i samband med tömningen.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.