ArkivbildFoto: Svensk Basket

Stormatch av Melwin mot Nederländerna

Melwin Pantzar svarade för en stormatch i matchen mot Nederländerna som Sverige vann med 91-89.

Sverige vann med 91-89 mot Nederländerna i en match som Melwin Pantzar svarade för 28 poäng. Landslagsbästa för hans del. Matchen är en del av OS-kvalet som fortsatte under måndagskvällen mot Kroatien. Där blev det dock ett klart nederlag och utan poäng från Pantzar. Nu väntar en avgörande match mot Belgien. Vinner Sverige så går man till semifinal i OS-kvalet, troligtvis mot kvalarrangören Turkiet. Melwin passerade med sina poäng en milstolpe, 200 poäng i landslaget vilket han är den 75:e spelaren genom tiderna att nå.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.