Victor Levén visades ut i 14:e minuten. Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Storförlust för Märsta

Märsta IK föll stort borta mot Enebyberg, hela 6-0 slutade matchen: - Jag har aldrig förlorat så här stort, säger tränaren Dante Lugo.

6-0 vann hemmalaget Enebyberg med mot Märsta IK. Märsta Ik fick dessutom två spelare utvisade, Victor Levén och William Sandell. Victor ska ha blivit sur för en utebliven frispark och hämnats med en brutal tackling.
– Jag tycker att vi börjar bra men sen är det dem som gör mål och direkt efter får vi utvisning. Vi skapar chanser, gör 2-1 men det döms bort för offside, berättar tränaren Dante Lugo.

I paus var det 3-0. Matchen i praktiken avgjord men Märsta IK ska ha kämpat på ändå trots numerära underläget och uppförsbacken i målprotokollet. Det blev inte bättre av att Enebyberg gjorde 4 och 5-0 innan det ens gått 10 minuter av andra. 6-0 fastställde man med 22 minuter kvar:
– Vi har säkert 4-5 bra chanser, men vi blir straffade, de väntar ut oss och de kontrar in målen. Vi tappar huvudet sen, det var inget tjafs eller så, konstaterar Lugo.

Hur går ni vidare efter detta?
– Vi har pratat om att träna oftare och att vi måste vara fler på träningen, det var bara sex man på träningen i måndags. Alla lag som ligger där uppe tränar bra. Kvalitet finns i laget, men vi måste ge varandra chansen att prestera.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening