Justitieombudsmannen, JO, riktar kritik mot Storboda i Rosersberg sedan de förmedlat ett dödsbud fel till en fånge enligt Aftonbladet.
En anställd på Storboda förmedlade ett felaktigt dödsbud till en fånge, enligt den anställde som var vakthavande befäl, skulle fångens mamma ha avlidit. Fången bröt ihop och frågade vem som förmedlat budet. Då vakten sa att det var hans morfar så blev fången förbryllad eftersom morfadern är dement och inte talar svenska rapporterar Aftonbladet.
Efter att vakten dubbelkollat informationen visade det sig att morfarn hade avlidit och inte mamman. Fången anmälde händelsen till JO som i ett yttrande kritiserar befälet och föreslår skriftliga rutiner för dödsbud i framtiden. Storboda har bett om ursäkt till fången.
Notiser Hösten 2026 slår JENSEN upp dörrarna till en ny grundskola för F–9 i Steninge, Sigtuna kommun. Skolan har redan väckt stort intresse och har närmare 500 elever i kö.
Blåljus Med båtsäsongen i full gång ökar även risken för stölder. Polisen uppmanar nu båtägare att vara extra vaksamma och ta till åtgärder för att förhindra brott.
Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i takt med att värnplikten byggs ut. I år kallas 131 ungdomar från Sigtuna kommun, vilket motsvarar var sjätte 18-åring.
Blåljus Under vecka 10 registrerade polisen totalt 176 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rör 85 händelser som ska ha inträffat under samma vecka, medan övriga anmälningar gäller tidigare brott.
Blåljus Tre skarpa handgranater hittades i ett buskage nära en förskola i Märsta, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna. Det var personal från förskolan som upptäckte föremålen och larmade polisen vid 15-tiden på onsdagen.