Foto: Jamshid Jamshidi

Storboda i behov av sommarvikarier

Kriminalvården kommer under sommaren att ha behov av sommarvikarier, 25-30 av dessa behövs i Rosersberg enligt anstaltschefen Gabriel Wessman.

Kriminalvården gick i januari ut med att man behövde ett stort antal sommarvikarier till sina anstalter, totalt 2000 stycken runt om i landet. Ett arbete som kriminalvårdare innebär att man både verkställer straff samt ska verka både återfallsförebyggande.
– Studier, arbete och behandling bidrar till att klienten kan lämna brottsligheten, det ger ett tryggare och säkrare samhälle för alla, säger Martin Klaar, chef för Kriminalvårdens rekryterings- och bemanningsenhet.

Man kommer inte vara ensam som kriminalvårdare utan utgår från team med erfarna kollegor, att vara över 50 ses inte som en nackdel.
– Att ha en medarbetargrupp som är blandad med både yngre och äldre, kvinnor och män och med olika bakgrund är det bästa, fortsätter Klaar.

I Rosersberg finns Storbodaanstalten. Därifrån är beskedet att man kommer ha behov av 25-30 personer till sommaren.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.