Foto: Pressbild

Störande grannar kan ge ersättning

Störs du av bankande ljud och skrik hos grannar? Nu kan du få ersättning om hyresvärden inte vidtar åtgärder mot störningarna.

Hyresgästföreningen har nyligen vunnit ett fall där en hyresgäst stördes av grannen under som hade psykiska besvär. Grannen bankade ock skrek. Hyresgästen anmälde detta till hyresvärden men inget hände. Till slut kontaktades Hyresgästföreningen. Snöigt lagen får man inte störa sina grannar men man har rätt att leva på ett normalt sätt och exempelvis lyssna på musik, ha gäster hemma osv. Vissa störningar får man tåla. Men om störningarna är särskilt allvarliga kan man få ersättning eftersom man då inte kunnat använda sin lägenhet fullt ut på grund av störningarna.

I det aktuella fallet kontaktade Hyresgästföreningen hyresvärden och efter många turer enades man om att hyresvärden skulle kompensera den boende och att grannen fick hjälp till ett särskilt boende.
– Störningsärenden är alltid svåra, det blir en avvägning av vad som normalt får accepteras när man bor i ett flerfamiljshus och vad som kan anses vara en störning. I det här fallet var det tydligt att det handlade om en störning som inte bör accepteras och det känns därför bra att jag kunde hjälpa hyresgästen, säger Josefin Andersson, ärendehandläggare Hyresgästföreningen, i ett pressmeddelande.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.