Stora störningar i pendeltågstrafiken

Resenärer som pendlar till och från Märsta och Rosersbergs stationer möter just nu stora förseningar och många inställda avgångar.

Orsaken är ett omfattande signalfel vid Stuvsta, vilket påverkar samtliga pendeltågslinjer. Förseningarna är kraftiga och trafiken är oregelbunden, vilket innebär att din resa kan ta betydligt längre tid än vanligt.

SL uppmanar resenärer att vara uppmärksamma på plattformsskyltar och utrop ombord på tågen, eftersom tåg kan ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel. På grund av hög belastning kan inte alla inställda pendeltåg garanteras visas som inställda i reseplaneraren.

För att hitta alternativa resvägar rekommenderas resenärer att söka sin resa på sl.se eller i SL-appen och välja bort pendeltåg som färdmedel under fliken ”Anpassa resefilter”. Det är även möjligt att se pendeltågens avgångar från din station på trafikverket.se.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.