Stora Coop i Märsta ingår i den nya satsningenFoto: Daniel Iskandar

Stora Coop Märsta i landets största COOP-förening

På nyårsdagen bildades Coop Östra som är en sammanslagning av 186 butiker, bland annat Stora Coop Märsta.

Den 1 januari 2025 bildades Coop Östra, en ny förening skapad genom en sammanslagning av Coop Butiker & Stormarknader (CBS) och Föreningen Coop Östra. Med 186 butiker, verksamhet i fyra län och nästan 1,4 miljoner medlemmar är Coop Östra nu störst bland landets 25 Coop-föreningar. Bland butikerna som ingår finns bland annat Stora Coop i Märsta.

Föreningen har en omsättning på 14 miljarder kronor och sysselsätter drygt 5 300 medarbetare. Målet är att stärka konkurrenskraften lokalt och fortsätta satsningen på innovation och konsumentfokus.
– Genom att samla alla kompetenser under ett tak får vi bättre möjligheter att utveckla vårt erbjudande och förkorta tiden mellan idé och genomförande, säger Meta Persdotter, vd för Coop Östra och Coop Butiker & Stormarknader.

Coop Östra har verksamhet i Stockholms, Södermanlands, Uppsala och Östergötlands län och ser fram emot att stärka både medlemsengagemanget och sin lokala närvaro.

Konkurserna ökade under 2025

Näringsliv Antalet konkurser i Sigtuna kommun ökade under 2025. Totalt gick 67 företag i konkurs, vilket är en uppgång med 16 procent jämfört med året innan.

EQT ny ägare till A-Train och Arlanda express

Näringsliv A-Train, som äger Arlandabanan och driver Arlanda express, får riskkapitalbolaget EQT som ny långsiktig ägare. Verksamheten fortsätter med fokus på pålitlig och hållbar tågtrafik mellan Stockholm och Arlanda flygplats.

Nu öppnar nomineringen till årets företagarpriser

Näringsliv Det är nu möjligt att nominera kandidater till årets företagarpriser i Sigtuna. Näringslivsorganisationen Företagarna har i över 25 år delat ut utmärkelsen Årets Företagare för att lyfta fram företagare som genom engagemang, handlingskraft och nytänkande fungerar som förebilder.

Klart med ny krog på Hamnplan

Näringsliv Nu är det klar med ny krog till Hamnplan. Tidigare i år avbröts planerna med en entreprenör. Men nu har kommunen meddelat att en ny aktör startar upp 2026.

Stark ökning av resandet via Arlanda i november

Näringsliv Resandet fortsatte att öka på Arlanda under november, enligt Swedavias månadsstatistik. Totalt reste drygt 1,8 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en ökning med 13 procent jämfört med samma månad förra året.

Fem konkurser under november

Näringsliv Under november registrerades fem konkurser i Sigtuna kommun. Bland de bolag som försattes i konkurs finns Legacy Bygg AB, som omsatte 6,8 miljoner kronor, samt HS1 Bemanning AB, Cedar Point AB, Firedev AB och Scandinavian Air Bridge AB.

Nytt branschpartnerskap mellan Training Partner och Formac

Näringsliv Training Partner Nordic AB och Formac Production AB inleder ett nytt samarbete med fokus på att stärka kompetens, säkerhet och teknikutveckling inom fordons- och maskinområdet. Partnerskapet kombinerar utbildning och produktlösningar för att möta en snabbt föränderlig bransch.