Foto: Insändarbild

Stor risk för markbränder i kommunen

Nu är det stor brandrisk i kommunen igen och sedan 11:e juni är ett eldningsförbud utfärdat.

Det råder stor risk för skogsbrand i kommunen enligt SMHI. Det innebär att antändningsrisken är hög och att eld lätt sprids i skog och mark. Ska man elda bör försiktighet iakttas, eldningsförbud är utfärdat sedan 11:e juni, det kommer bli varmare i veckan varpå brandrisken säkerligen ökar.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.