En gräsbrandFoto: MMS-Bild

Stor risk för gräsbränder i Sigtuna kommun

Det torra och soliga vädret som råder i Sigtuna kommun och omnejd denna vecka har ökat risken för gräsbränder. Enligt prognosen förväntas risken vara stor eller mycket stor för gräsbränder under eftermiddagarna resten av veckan, på grund av det torra fjolårsgräset som lätt kan antändas och spridas.

Temperaturerna förväntas ligga kring 15-20 grader fram till lördag, innan det blir en förväntad regnig dag på söndag enligt prognosen. Detta innebär att den torra marken och det soliga vädret kan skapa förhållanden för gräsbränder att uppstå och spridas snabbt.

Gräsbränder kan vara mycket farliga och orsaka skador på både egendom och natur. Det kan även innebära en risk för människor och djur om elden sprider sig snabbt. Därför är det viktigt att vara medveten om risken och vidta försiktighetsåtgärder.

SMHI uppmanar alla invånare att vara försiktiga vid eldning utomhus och att följa de riktlinjer och restriktioner som finns för att minska risken för gräsbränder. Det kan inkludera att undvika att elda helt under denna period med hög brandrisk eller att endast elda på platser där det är tillåtet och under kontrollerade förhållanden.

Det är också viktigt att vara försiktig med fimpar och att inte slänga dem i naturen, då de kan vara en vanlig orsak till gräsbränder. Att vara medveten om sin omgivning och att snabbt rapportera eventuella bränder eller rökutveckling till räddningstjänsten kan vara avgörande för att förebygga och bekämpa gräsbränder.

Det är även viktigt att vara förberedd på att brandrisken kan förändras snabbt och att hålla sig uppdaterad med de senaste väderprognoserna och råden från myndigheterna. Att vara medveten om hur det torra och soliga vädret påverkar risken för gräsbränder och att agera ansvarsfullt kan hjälpa till att minimera risken för bränder och skydda både egendom och natur.

Denna text genererades med AI

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.