Foto: Insändarbild

Stor risk för gräsbränder i helgen – gäller hela kommunen

På söndag är det stor till mycket stor risk för gräs- och skogsbränder i Sigtuna kommun, enligt en varning från SMHI. Det gäller hela området – från Märsta och Rosersberg till landsbygden däromkring.

Den höga brandrisken beror på att det är torrt i markerna, och det räcker med en gnista från en maskin, en liten eld eller ett blixtnedslag för att det ska börja brinna. Bränder sprider sig dessutom snabbt i den här typen av väder.

SMHI påminner om att man ska vara extra försiktig med allt som kan orsaka gnistor eller öppen låga. Kolla gärna upp om det råder eldningsförbud där du bor innan du grillar eller eldar.

Varningen gäller under hela söndagen, från midnatt till midnatt. Så ta det lugnt i naturen och håll ett öga på vad som händer – det kan göra stor skillnad.