Foto: Läkemedelsverket

Stor mängd potensmedel beslagtas på Arlanda

Läkemedelsverket har tillsammans med Tullverket och Polisen genomfört en gemensam operation mot olagliga läkemedel som kommit till Sverige via bland annat Arlanda.

94 länder i världen har deltagit i operation Pangea i juni. Läkemedelsverket, Tullen och Polisen gjorde insatser på Arlanda och konstaterade att stora mängder potensmedel skickas in i landet. Det är tusentals försändelser, ofta hundra förpackningar om dagen och totalt flera tusen tabletter.

Utöver potensmedel är det en hel del narkotikaklassade läkemedel, dopningsmedel och antibiotika som beslagtagits.
– Smugglingen av illegala läkemedel är omfattande. Preparaten förs in i landet främst av resenärer och i paket beställda på nätet. Det är ett mycket stort flöde. Vi lyckas inte stoppa allt men varje beslagtagen tablett är en mindre som riskerar att skada en människa, säger Anna-Lena Heinänen, biträdande chef för kontrollavdelningen på Tullverket.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.