Stor insats vid Kunskapens Hus – Pistolbeväpnad man sågs
En stor polisinsats mobiliserades till Kunskapens hus med anledning av att ett vittne sett en pistolbeväpnad man: - Det är avslutat, säger Anna Westberg vid Polisens ledningscentral.
En stor mobiliserades till Kunskapens hus för andra gången den senaste månaden sedan någon sett en pistolbeväpnad person i anslutning till byggnaden: – Vi måste ta det på allvar, sa Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.
Ett vittne som polisen hade kontakt med ska ha sett en person med pistol i byxlinningen utanför skolan. Polisen utgick ifrån att det som vittnet sett stämmer. En uppgiftslämnare säger till märsta.nu att insatsstyrkan kallades ut omkring Kunskapens hus och att skolan hade utrymts, det sistnämnda har inte bekräftats av Sigtuna kommun ännu.
Samtal om händelsen kom in omkring 14.40 till Polisen. Det ska röra sig om en yngre man som burit pistolen. Klockan 15.20 uppger Polisen på sin hemsida att det inte finns något pekar på ett hot mot skolan. Ingen person som stämmer in på vittnesuppgifterna har heller påträffats. 16.30 är det senaste att insatsen avslutats och ingen anmälan upprättats.
Notiser När fyrfackssystemet infördes blev hundratals avfallskärl över. Nu får de nytt liv i Ukraina, där Sigtuna Vatten & Renhållning och flera grannkommuner bidrar till återuppbyggnaden av avfallshanteringen i staden Vinnytsia.
Blåljus Polisen larmades vid 15-tiden på onsdagen till en busshållplats i Sigtuna efter uppgifter om ett misstänkt människorov: - Jag kan bekräfta att det pågår en förundersökning om människorov, uppger kammaråklagare Anton Frykstrand.
Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.
Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.
Politik Trafikverket har presenterat sitt förslag till ny nationell plan för transportinfrastrukturen där det framgår att E4:an ska breddas från Väsby till Arlanda.
Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.
Nyheter Efter flera års planering och en utdragen process har bygg- och miljönämnden den 23 september beviljat bygglovet för ett stort inomhusvattenland i Rosersberg.
Nyheter Efter att Sigtuna fritidsgård stängde i våras har kommunen satsat mer på en mobil fritidsverksamhet. Syftet är att nå fler ungdomar där de faktiskt finns och skapa en meningsfull fritid tillsammans med föreningar och andra aktörer.
Politik Valdeltagandet i kyrkovalet 2025 ser ut att bli något lägre än i valet 2021. I Sigtuna kommun är det Sigtuna församling som har högst andel röstande, med 18,5 procent av medlemmarna som utnyttjat sin rösträtt.
Nyheter En 15-årig pojke från Märsta döms i Göta hovrätt för mord och försök till mord efter skjutningen i Växjö i december 2024, där en kvinna sköts till döds och hennes make skadades.
Blåljus En man i 30-årsåldern greps under natten mot lördag i Skånela utanför Rosersberg. Polisen misstänker att cykeln mannen hade med sig är stulen, och han är nu misstänkt för både häleri och narkotikabrott.