Kommunstyrelsens ordförande Olov Holsts egna bild från brandplatsenFoto: Facebook/Olov Holst

Stor förödelse efter branden

Branden i bostadshuset har orsakat stor förödelse och nu när den är släckt framgår att hela vinden är totalt utbränd.

Kommunen och kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) besökte Steningehöjden på förmiddagen för att se förödelsen med egna ögon nu när brandkåren släckt och lämnat över ansvaret till fastighetsägare. Polisen och brandingenjörer kommer även att genomföra en teknisk undersökning för att se vad som kan ha orsakat branden.

18 lägenhetsinnehavare ska ha fått flytta ut från sina bostäder. Enligt Olov Holst arbetar SigtunaHem med att ordna ersättningsboenden, samtidigt ska man även höra av sig till sitt försäkringsbolag vid en brand eftersom det kan ordnas alternativt boende via hemförsäkring.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.