Foto: Daniel Iskander

Stor fiberutbyggnad i kommunen

Sigtuna kommun är en av platserna i länet som fått mest fiberutbyggnad visar Länsstyrelsens kartläggning.

9 av 10 i kommunen har tillgång till snabbt bredband. En anledning till den är att fiberutbyggnaden på landsbygden varit omfattande under 2016 och 2017. Länsstyrelsens senaste kartläggning visar på utbyggnad på landsbygden, främst kring Odensala och Husby-Ärlinghundra, även platser öster om Arlanda har fått fiber utdraget.
– En fjärdedel av boende utanför tätorter och småorter har nu tillgång till snabbt bredband. Tidigare har statistiken varit svår att tyda då många anslutningar befunnit sig precis på gränsen till tätorterna, men nu ser vi resultat långt ut på landsbygden, säger Claes Palmgren, regional bredbandskoordinator vid Länsstyrelsen.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening