Johan Bill och Ulrika DolietisFoto: Swedavia

Stoppade alla byggen på Arlanda

Swedavia har intensifierat sina insatser för att säkerställa arbetsmiljön och säkerheten i de pågående byggprojekten på Arlanda flygplats. Den 19 september 2023 höll de tillsammans med organisationen Håll Nollan en manifestation med målet att uppnå noll arbetsplatsolyckor inom projektet.

Under den gränsöverskridande manifestationen, som ägde rum på olika platser på Arlanda flygplats, betonades vikten av säkerhet och arbetsmiljö på byggarbetsplatserna. Swedavias Vd Johan Bill och Ulrika Dolietis, Vd för Håll Nollan, var närvarande vid evenemanget som leddes av Peter Frimert och Lars-Erik Einerman, projektchefer för Swedavia och IN3PRENÖR i Swedavias stora byggprojekt Porten.

Målet med manifestationen var att vitalisera visionen om noll arbetsplatsolyckor och påminna alla involverade om att säkerhet måste vara högsta prioritet varje dag. Evenemanget var ett sätt att samla bygg- och anläggningsbranschen i Sverige kring denna kritiska fråga.

Johan Bill, direktör Projekt på Swedavia AB, kommenterade evenemanget och betonade dess betydelse: ”Det är mäktigt att vi i hela Sverige stoppar arbetet på ett stort antal bygg- och anläggningsprojekt under en halvtimme för att samlas kring det som kan vara den absolut viktigaste fråga vi har inom bygg- och anläggningsbranschen. Att ingen ska skada sig på våra byggarbetsplatser. Det är något som inte får ske.”

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Lüttgenau och Askervall prisas av Företagarna

Näringsliv Vid ett evenemang på Hotell Kristina har Företagarna Sigtuna utsett Årets Företagare och Årets Unga Företagare 2025. Utmärkelserna går till entreprenörer som med driv och nytänkande bidrar till det lokala näringslivets utveckling.

Arlanda prisas för Årets kommersiella yta

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport har utsetts till vinnare i kategorin ”Årets kommersiella yta < 25 000 m²” vid NCSC Awards, en tävling som arrangeras av branschorganisationen Nordic Commercial Spaces & Communities (NCSC).

Vy lanserar elbusslinje till Arlanda

Näringsliv Vy Flygbussarna blir först i Sverige med att starta en kommersiell elbusslinje mellan Cityterminalen i Stockholm och Arlanda flygplats – helt utan offentligt stöd. Satsningen inleds i maj 2025 som ett sommarprojekt och kan på sikt bli en del av företagets ordinarie trafik.

Benjamin Ingrosso nytt ansikte i Wall of Fame

Näringsliv Artisten och låtskrivaren Benjamin Ingrosso har tagit plats i porträttgalleriet Welcome to my hometown i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport. Under onsdagen avtäcktes hans porträtt vid en ceremoni där både flygplatsledning, media och resenärer deltog.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening