Stopp mellan Märsta-Rosersberg

Det är stopp i pendeltågstrafiken mellan Märsta-Rosersberg på grund av elfel.

Sedan 12.40-tiden är det stopp i pendeltågstrafiken mellan Märsta-Rosersberg på grund av att en kontaktledning rivits ner. SL meddelar att det går ersättningsbussar mellan Märsta och Rosersberg, felet med kontaktledningen väntas vara klart till 19.00.

Uppdaterad kl. 16.35

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening