Efter en olycka på järnvägen har trafiken stoppats mellan Märsta-Rosersberg.
Strax efter klockan 9 larmades räddningstjänst, polis och ambulans till järnvägsspåren i höjd med Norrsunda där en person körts på. Tågtrafik mellan Märsta-Rosersberg i båda riktningar uppges vara stoppad, det gäller även fjärr- och regionaltåg. Tidigast klockan 11 väntas trafiken vara igång igen.
Polisen uppger att en person skadades allvarligt i samband med incidenten, det föreligger inget brott bakom. Tågstoppet hävdes klockan 10.13
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.