Centerpartiet har valt ny ordförande i samband med årsmötet, Johan Stomberg tar över ordförandeklubban.
Centerpartiets årsmöte hanterade bland annat frågan om aktivitetscenter i Valsta som varit omdebatterat bland valsta- och märstabor. – Jag tror att aktivitetscentret kommer bidra till många goda framtidsutsikter för valstaborna och andra invånare i kommunen, sa Johan Stomberg nyvald ordförande i Centerpartiet i Sigtuna kommun.
Gill Brodin, gruppledare, anser att mötesplatsen där kultur, aktiviteter och service blandas ska ge alla människor förutsättningar för ett levande, tryggt och hållbart Valsta och Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.