Foto: Arkiv/Daniel Iskandar

Stöld i Taxfreebutiken på Terminal 2

En man har gripits av polisen på Arlanda flygplats, misstänkt för stöld från en butik belägen vid terminal 2. Polisens snabba ingripande resulterade i att en del av de stulna varorna återlämnades till butiken, medan resterande varor har tagits i beslag och ingår nu i den pågående utredningen kring stölden.

Händelsen ägde rum när butikspersonal upptäckte att en man försökte stjäla varor från butiken på Terminal 2 under förmiddagen. Personalen agerade omedelbart genom att tillkalla polisen som befann sig på plats. Polisen grep mannen på platsen och genomförde en genomsökning av hans ägodelar. Efter noggrann undersökning kunde polisen identifiera och återlämna en del av de stulna varorna till butiken. Denna snabba respons och åtgärd möjliggjorde att butiken fick tillbaka en del av sin stulna egendom.

Denna text genererades med en textrobot

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.