Foto: Arkiv/Daniel Iskandar

Stöld i Taxfreebutiken på Terminal 2

En man har gripits av polisen på Arlanda flygplats, misstänkt för stöld från en butik belägen vid terminal 2. Polisens snabba ingripande resulterade i att en del av de stulna varorna återlämnades till butiken, medan resterande varor har tagits i beslag och ingår nu i den pågående utredningen kring stölden.

Händelsen ägde rum när butikspersonal upptäckte att en man försökte stjäla varor från butiken på Terminal 2 under förmiddagen. Personalen agerade omedelbart genom att tillkalla polisen som befann sig på plats. Polisen grep mannen på platsen och genomförde en genomsökning av hans ägodelar. Efter noggrann undersökning kunde polisen identifiera och återlämna en del av de stulna varorna till butiken. Denna snabba respons och åtgärd möjliggjorde att butiken fick tillbaka en del av sin stulna egendom.

Denna text genererades med en textrobot

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.