Polis i Valsta med anledning av bråket.

Stökigt utanför skola

Det var stökigt utanför Valstaskolan efter att en konflikt uppstod: - Det har upprättats en anmälan, säger Ola Österling, presstalesperson vid Stockholmspolisen.

Polis har varit i Valsta under eftermiddagen med anledning av ett bråk i och utanför skolan.  Polisen jag inga omständligheter mer än att bakgrund till bråket är en tidigare konflikt från i veckan. Ingen person har frihetsberövats men det finns en anmälan upprättad, dock oklart vad den avser.

Polisens närvaro har pågått en tid i Valsta med anledning av bråket men det ska vara lugnt och insatsen avslutades kring 15.15.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening