I nybyggda Kungshörnet har förvaltaren CBRE stängt igen sophusen för att istället sätta luckor som man öppnar med nyckel. Men en del boende har inte förstått hur man slänger sopor och dumpat avfall på gatan: - Varje vecka så läggs det sopor på marken precis utanför sophuset och det ser för djävligt ut, rent ut sagt, säger en av de boende i området.
Kungshörnet har bara enstaka år på nacken men nedskräpningen bland de boende är omfattande. När förvaltaren av husen CBRE stängde igen sophusen och installerade luckor började en del av de boende slänga soporna utanför husen. I slutet av förra veckan såg det ”fördärvligt ut” berättar en av de boende för märsta.nu: -Det är som att folk inte förstår att man måste använda sin nyckel för att låsa upp luckorna och kasta soporna. Varje vecka så läggs det sopor på marken precis utanför sophuset.
Sopgubbar kommer och tömmer behållare men lämnar skräpet utanför på marken. – Fåglar sitter och mumsar på soporna och fler och fler råttor syns runtom området, fortsätter den boende.
Enligt den boende har man informerat CBRE men utan att något händer. När märsta.nu får kontakt med fastighetsförvaltaren så lovar de omgående åtgärd. De tycker att bilderna är beklagliga att se: – Under förmiddagen idag kommer detta att avlägsnas. Vi kommer också att gå ut med ytterligare brev till samtliga hyresgäster för att ge information och påtala vikten av sophanteringen skriver Kevin Bäckström, property manager, i mail till märsta.nu
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.
Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.