En incident som involverade en man som störde den allmänna ordningen i terminal 5:s avgångshall har resulterat i att polisen agerade för att återställa lugnet på platsen.
Vid klockan 18:31 den 29 augusti larmades polisen till terminal 5 i Sigtuna efter att en man hade orsakat bråk och störningar bland de resenärer som väntade på sina flyg. Mannen agerade störande och uppträdde olämpligt, vilket ledde till oro bland omkringvarande passagerare.
Polispatrullen som anlände till platsen tog omedelbart kontroll över situationen och ingrep för att återställa den allmänna ordningen. Mannen avlägsnades från avgångshallen och fördes bort från terminalen av polisen. Polisen agerade enligt bestämmelserna i 13§ i polislagen för att hantera situationen. Paragrafen ger polisen befogenhet att vidta åtgärder för att upprätthålla den allmänna ordningen och säkerheten på offentliga platser. I detta fall bedömdes mannens beteende som störande och potentiellt riskabelt för övriga närvarande.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Tre projekt har nominerats i Sigtuna kommuns Arkitekturpris 2025. Vinnaren offentliggörs den 18 november och beslut fattas av kommunstyrelsen den 11 november.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna kommun har presenterat sin skuggbudget för 2026. Förslaget innehåller satsningar på skola, äldreomsorg samt kultur- och fritidsverksamhet. Partiet vill också öka fokus på miljöarbete, krisberedskap och långsiktiga investeringar i kommunens anläggningar.
Blåljus Vid 17.15-tiden på tisdagen larmades polisen till Märsta efter att en man i 25-årsåldern hotats av okända gärningsmän med ett vapenliknande föremål.
Nyheter I Aktuell Hållbarhets ranking över Årets miljökommun placerar sig Sigtuna i botten av kategorin Storstäder och storstadsnära kommuner, plats 42 av 46.