En incident som involverade en man som störde den allmänna ordningen i terminal 5:s avgångshall har resulterat i att polisen agerade för att återställa lugnet på platsen.
Vid klockan 18:31 den 29 augusti larmades polisen till terminal 5 i Sigtuna efter att en man hade orsakat bråk och störningar bland de resenärer som väntade på sina flyg. Mannen agerade störande och uppträdde olämpligt, vilket ledde till oro bland omkringvarande passagerare.
Polispatrullen som anlände till platsen tog omedelbart kontroll över situationen och ingrep för att återställa den allmänna ordningen. Mannen avlägsnades från avgångshallen och fördes bort från terminalen av polisen. Polisen agerade enligt bestämmelserna i 13§ i polislagen för att hantera situationen. Paragrafen ger polisen befogenhet att vidta åtgärder för att upprätthålla den allmänna ordningen och säkerheten på offentliga platser. I detta fall bedömdes mannens beteende som störande och potentiellt riskabelt för övriga närvarande.
Politik TBE, en virussjukdom som sprids via fästingar, har nått rekordnivåer i Sverige. Sjukdomen ger oftast lindriga symptom men kan leda till allvarlig hjärninflammation med livslånga men. Orsaken till den ökande smittspridningen är ännu oklar, enligt experter.
Politik Regeringen har tillsatt en ny utredning för att skärpa reglerna kring ledighet och frånvaro i grundskolan. Målet är att säkerställa en likvärdig tillämpning av skolplikten och att förhindra att elever försvinner från skolan utan att myndigheter agerar.
Blåljus Under vecka 30 registrerades 153 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rörde 90 händelser som ska ha inträffat just under veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.